Odzież używana w ostatnich latach jest naprawdę trendy! To rozwiązanie przyjazne środowisku, pozwala zaoszczędzić sporo w budżecie domowym, a przede wszystkim – to kopalnia fajnych i tanich rzeczy. Oprócz odzieży znajdziesz tam prawdziwe cuda – suknie ślubne, walizki podróżne, dużo strojów dla dzieci do przebierania czy stylowe buty i apaszki. Dziś opowiadam o swoich doświadczeniach z lumpeksami.

Czy warto kupować odzież używaną i dlaczego?

Moim zdaniem warto! Przede wszystkim dlatego, że kupując w second handach:

Jesteś eko

Kupując odzież używaną, dajesz jej drugie życie. Jest to proekologiczne działanie, w przeciwnym razie taka odzież zapewne wylądowałaby na śmietniku. Kupując w second handach, przyczyniasz się – choćby w małej skali – na zmniejszenie popytu na produkcję nowej odzieży. 

Kupujesz bezpieczny materiał

Idąc do second handu, nawet jeśli widzisz na metce – MADE IN CHINA – możesz mieć pewność, że ubranie nie zawiera w sobie toksycznej chemii, bo prawdopodobnie zostało już minimum kilkukrotnie wyprane przez pierwszego właściciela. 

Oszczędzasz pieniądze

Cena odzieży używanej to niekwestionowana zaleta second handów. Dla mnie ta oszczędność jest szczególnie odczuwalna w przypadku odzieży używanej dla dzieci. Dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań!  Gdybym co sezon chciała kupować mojej 4-letniej córce ubrania z dobrych materiałów i polskiej produkcji (bo takie staram się kupować dla całej rodziny), byłby to dla mnie wysoki koszt. Tymczasem w second handzie kupuję dla niej niezniszczone ubranka za 5-15 zł za sztukę. 

Powyżej zdjęcie mojej ostatniej zdobyczy dla córki koszula z Zary kupiona w second handzie za 6 zł. Będziemy jej używać jako kurtki na lato/wiosnę. W lumpeksach najczęściej znajdują się całe osobne działy z odzieżą używaną dla dzieci. 

Masz szansę znaleźć perełki 

W second handach masz dużą szansę znaleźć ubrania topowych marek lub mniej znanych, ale doskonałej jakości. Moją najbardziej spektakularną perełką w dotychczasowej praktyce kupowania w second handach są skórzane botki na platformach marki Jeffrey Campbell. Kupiłam je nowe z metkami kilka lat temu w second handzie za 17 zł. W tym samym czasie kosztowały one ok. 1000 zł u producenta. 

Masz spory wybór ubrań do zadań specjalnych

W second handach znajdziesz bardzo nietypową odzież do zadań specjalnych. Niektóre rzeczy są tak dziwne, że aż trudno je sklasyfikować. Ale to właśnie dzięki temu w sklepie z odzieżą używaną znajdziesz np. dużo strojów dla dzieci do przebierania. 

Jak kupować w second handach?

Niektóre second handy mają swój e-commerce, co daje możliwość kupowania ubrań online. Są też sklepy z odzieżą używaną tylko online, które w ogóle nie mają sklepów stacjonarnych. Dla mnie jednak tradycyjny second hand ma swoją ciekawą atmosferę, dlatego najbardziej lubię korzystać z tej formy zakupów. 

Mam kilka zasad-wskazówek, które pozwolą Ci lepiej odnaleźć się na zakupach w lumpeksach, zwłaszcza jeśli jesteś początkująca: 

Wybierz dobry second hand

Dobry sklep z odzieżą używaną to taki, który ma sporo fajnych i tanich rzeczy. Stosunek jakości do ceny musi się zgadzać. Najlepiej, aby odzież była dobrej jakości (np. rzeczy lekko używane, a nawet z metkami) w przystępnej cenie (kilka-kilkanaście złotych za sztukę). 

Dobry second hand rozpoznasz po tym, że jest w nim dużo ludzi, zwłaszcza na otwarciu w dniu dostawy

Uważaj na uzależnienie

Zakupy w second handach mogą być uzależniające. Wydatek rzędu kilku złotych za sztukę jest tak mało odczuwalny, że łatwo wpaść w nadmiarowe kupowanie. Takie zakupy kończą się szafą pękającą w szwach, ale bez żadnego naprawdę jakościowego ubrania. Dlatego warto mieć swoje zasady selekcji. Np. dla mnie kupowana rzecz:

  • musi być w idealnym stanie, a najlepiej z metką,
  • musi mieć dobry skład, np. wiskoza, bawełna, lyocell, tencel lub nylon (unikam kupowania poliestrów).

Wyznacz sobie cel

Zakupy w sklepie z odzieżą używaną ułatwi Ci także ustalenie sobie celu. Unikam chodzenia do second handów bez celu, tylko po to, żeby poszperać. Zawsze mam cel: albo jadę wyszukać strój na bal przebierańców dla dziecka (wtedy wybieram sklep z dobrze rozbudowanym działem odzieży używanej dla dzieci), albo szukam letniej sukienki dla siebie i wtedy skupiam się na tym. Jeśli przy okazji trafią mi się inne fajne i tanie rzeczy, to je też kupuję, ale zawsze pamiętam o celu zakupów. 

Higiena, czyli jak wyczyścić używaną odzież?

Jeśli kupiłaś odzież używaną, po powrocie do domu, zdezynfekuj ją.

Idealnie, jeśli masz pralkę ze specjalnym programem dezynfekującym (najczęściej jest to program parowy, np. program do prania ubranek dziecięcych). Jeśli nie masz takiej pralki, a materiał odzieży nadaje się do prania w wysokich temperaturach – wypierz ubranie w 60 stopniach. To powinno zabić mikroby. 

Jeśli Twoja pralka nie ma specjalnego programu parowego, a materiał nie nadaje się do prania w wysokiej temperaturze, wypierz ubranie w specjalnym proszku do dezynfekcji. Takie proszki dostępne są w popularnych drogeriach czy marketplace’ach w Internecie. 

Niektórzy polecają, by odzież używaną uprać w occie, który ma właściwości antybakteryjne. Dodatkowo do płynu do płukania możesz dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który pomaga likwidować drobnoustroje. 

Po wysuszeniu odzieży, uprasuj ją. Gorąca para ma właściwości antybakteryjne.