Przed porodem rodzicom często wydaje się, że im więcej rzeczy kupią w ramach wyprawki dla dziecka, tym lepiej przygotują się na przywitanie malucha na świecie. Później w praktyce wiele rzeczy z listy wyprawkowej okazuje się zwyczajnie niepotrzebnych. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, które produkty wyprawki dla noworodka możesz wykreślić ze swojej listy zakupów przed porodem. 

Wyprawka dla noworodka – czy kosmetyki są potrzebne? Niekoniecznie!

W przypadku pielęgnacji skóry maluchów obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Dzieci tak naprawdę nie potrzebują specjalistycznych kosmetyków (szczególnie nadużywane przez rodziców są emolienty, które zalecane są jedynie dzieciom z atopowym zapaleniem skóry), a dermatolodzy dziecięcy zalecają także umiar w kwestii częstotliwości kąpieli (jedynie 1-2x w tygodniu w 1. roku życia dziecka).

Staraj się więc ograniczać liczbę kosmetyków, bo nawet te przeznaczone dla dzieci, często nie mają korzystnego działania na skórę maluchów (zdaniem dr Allison Cook z Uniwersytetu w Manchesterze). Co ciekawe, badaczka wykazała też, że oliwa z oliwek i olej słonecznikowy po rozbiciu się na kwasy tłuszczowe niszczą delikatną strukturę dziecięcej skóry. Czego więc używać do pielęgnacji skóry noworodka? Twoja wyprawka dla noworodka w wersji minimalistycznej może zawierać jedynie:

  • waciki, które będziesz nasączać solą fizjologiczną (do przemywania oczu, powiek, pępka) lub przegotowaną ciepłą wodą (do przemywania okolicy pieluszkowej),
  • olej kokosowy tłoczony na zimno (oprócz właściwości nawilżających i odżywczych ma także właściwości myjące, więc możesz go używać do kąpieli),
  • masło shea do pielęgnacji (oprócz właściwości nawilżających zawiera także naturalny filtr UV, chroni także skórę dziecka przed działaniem wiatru czy mrozu. Możesz go stosować także jako krem na okolicę pieluszkową. Jest też przydatny w walce z atopowym zapaleniem skóry czy jej łuszczeniem się). 

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w kosmetyki komercyjne, koniecznie przeczytaj nasz poradnik dotyczący tego, jak sprawdzać skład kosmetyków dla dzieci

Gadżety w wyprawce dla noworodka

Rynek produktów dla dzieci pełen jest atrakcyjnych gadżetów, które zadziwiają swoją pomysłowością. Większość z nich ma na celu ułatwić życie rodzicom. Jednak często okazują się one po prostu zbędne, a zamiast ułatwiać życie rodzicom, jedynie je komplikują, kreując sztuczne potrzeby. 

Gadżety typu szumisie, podgrzewacze do butelek, termometry do wody, kosze na pieluchy niwelujące przykre zapachy, a nawet monitor oddechu – te gadżety mogą być świetnym pomysłem na prezent, ale dobrze przemyśl czy potrzebujesz ich na tyle, by wydać na nie własne pieniądze. 

Może się bowiem okazać, że dziecku do zasypiania wystarczy kojąca muzyka zamiast szumiącego misia, temperaturę wody do kąpieli sprawdzisz na własnej skórze tak samo celnie jak zrobiłby to termometr, a zapach pieluszek Twojego malucha nie będzie dla Ciebie przykry. 

Dlatego z zakupem gadżetów dla noworodka poczekaj do narodzin malucha, by przekonać się w praktyce, czy rzeczywiście dana rzecz jest Ci potrzebna. Oczywiście jeśli intuicyjnie czujesz, że z danym przedmiotem poczujesz się pewniej, kup go. 

Produkty związane z karmieniem piersią

Tu rzecz ma się podobnie, jak w przypadku gadżetów. Produkty typu laktator elektryczny, osłonki na brodawki, wkładki laktacyjne itp. kup dopiero wtedy, kiedy zobaczysz w praktyce, że ich potrzebujesz. 

Na przykład jeśli planujesz karmić dziecko piersią, a jednocześnie nie planujesz powrotu do pracy zawodowej, prawdopodobnie laktator elektryczny w ogóle Ci się nie przyda. 

Ile butelek w wyprawce dla noworodka/niemowlaka?

Jeśli planujesz karmienie piersią, to z zakupem butelki możesz się całkowicie wstrzymać. Niektóre maluchy nawet po 6. miesiącu życia, kiedy mogą być już dopajane wodą, wciąż piją jedynie mleko z piersi mamy i wciąż nie potrzebują butelki. 

Jeśli możesz/chcesz karmić piersią, ale planujesz powrót do pracy i będziesz odciągać pokarm, na początek wystarczy Ci butelka dołączana do laktatora plus dodatkowa butelka o pojemności 120-150 ml. 

Jeśli planujesz karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, zaopatrz się w 2 butelki o pojemności 120-150 ml lub jedną mniejszą i jedną większą i (ok. 250 ml), a następnie sprawdzaj w praktyce, czy dana liczba butelek jest dla Ciebie wystarczająca. 

Wanna i łóżeczko nie zawsze potrzebne

Wielu rodziców twierdzi, że małe dzieci bardzo wygodnie kąpie się w umywalce. Faktycznie kąpiel noworodka tak naprawdę polega na przemyciu dziecka wodą i niczym nie przypomina kąpieli dorosłego wylegującego się w wannie. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że dermatolodzy zalecają rzadkie kąpiele noworodków i niemowlaków, wanna w wielu przypadkach okazuje się zbędna w wyprawce dla noworodka do momentu, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać

Podobnie nie ma się co spieszyć z zakupem łóżeczka dziecięcego. Na początek wystarczy np. kosz mojżesza lub tzw. dostawka, które postawisz przy swoim łóżku, a po 6. miesiącu życia dziecka być może zdecydujecie się na tzw. co-sleeping? 

Jeśli decydujesz się na zakup łóżeczka dziecięcego, pamiętaj, że całkowicie zbędne w wyprawce dla noworodka są produkty typu poduszki-kliny, ochraniacze do łóżka, kołdry, etc. Po pierwsze dziecko w tym wieku powinno spać na płaskim podłożu, a po drugie – ochraniacze do łóżka stanowią większe zagrożenie dla dziecka (nie przepuszczają powietrza, ryzyko uduszenia etc.) niż faktycznie je chronią.