Niemal każdy maluch uwielbia wspólne prace plastyczne z rodzicami. Dzieci lubią samodzielne tworzenie, a im bardziej się przy tym brudzą, tym lepsza zabawa. Dla rodzica rękodzieło to sposób na budowanie więzi z pociechą, a także obudzenie własnego wewnętrznego dziecka – często uśpionego! Przekonaj się, ile radości może przynieść całej rodzinie masa solna. Przepis na nią jest bardzo prosty potrzebujesz jedynie miski i kilku składników.

Krok 1: Prosty przepis na masę solną…

Jak zrobić masę solną krok po kroku? Najpierw przygotuj niezbędne składniki. Potrzebujesz:

 • 1 szklankę mąki pszennej,
 • 1 szklankę soli,
 • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej,
 • 3/4 szklanki letniej wody.

O tym pamiętaj!

Jeśli nie masz w kuchni mąki ziemniaczanej, masę solną możesz zrobić ze szklanki mąki, szklanki soli i szklanki wody. Ten przepis na masę solną powinien być równie dobry.

Do miski wsyp mąkę pszenną, sól i mąkę ziemniaczaną, a następnie stopniowo dodawaj wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto. Jeśli uważasz, że ciasto nie lepi się wystarczająco – dodaj więcej wody. Jeśli myślisz, że przesadziłaś z ilością wody – po prostu odlej jej nadmiar. Możesz powierzyć ten etap robienia masy solnej dziecku. Ty przygotuj jedynie składniki w odpowiednich proporcjach i czuwaj nad resztą procesu.

Wyrabiajcie ciasto do momentu uzyskania jednolitej masy. Idealna masa solna powinna być elastyczna i sprężysta, niczym ciasto na pierogi. Aby ciasto nie stwardniało, gotową masę solną od razu wykorzystajcie do wykonania figurek.

… także w kolorze!

Kolorowa masa solna z pewnością będzie bardziej atrakcyjna dla dziecka niż niezabarwione ciasto. Pobudzi wyobraźnię, a kolorowe figurki będą prezentować się efektownie! Co zrobić, aby powstała kolorowa masa solna? Przepis jest prosty! Wystarczy zabarwić masę solną farbą akrylową w wybranym kolorze. Pamiętaj jednak, że farba rozwodni nieco ciasto, więc każdy dodatek farby do gotowej masy solnej będziesz musiała zrównoważyć odpowiednim dodatkiem mąki pszennej.

O tym pamiętaj!

Jeśli nie masz farby, masę solną możesz zabarwić barwnikami naturalnymi: kawą, cynamonem, barwnikami spożywczymi, sproszkowanym barszczem czerwonym, kurkumą, itp.

Krok 2: Jak zrobić figurkę z masy solnej?

To zależy od tego, co chcecie stworzyć. Możesz na przykład zaproponować swojemu dziecku ulepienie figurek całkowicie ręcznie. W takim wypadku technika polega na odrywaniu kawałków masy i formowaniu z nich wałeczków i kulek, a następnie na składaniu ich w upragnioną figurkę, np. ulubioną postać z bajki.

Ręczne formowanie kształtów z masy solnej.

Możecie też wykorzystać gotowe foremki do ciastek, aby z masy solnej powstały równiutkie kształty, np. serce, choinka, księżyc, gwiazdka, itd. W takim wypadku najpierw rozwałkujcie masę solną jak ciasto na pierogi i zacznijcie wycinać kształty. Pozostałe ciasto możecie formować ręcznie w kulki i wałeczki, którymi na końcu udekorujecie swoje kształty.

Foremki do ciastek są idealne do tworzenia kształtów z masy solnej.

Na tym etapie przydadzą Wam się akcesoria:

 • foremki do ciasta (do wycinania kształtów),
 • patyczki do szaszłyków (do robienia oczu figurkom lub dziurek na sznurek),
 • widelec (np. do dekorowania brzegów, żłobienia kwiatków czy zaznaczaniu linii ust postaciom z masy solnej),
 • wszystko, co wyda Wam się pomysłowe!

Gotową figurkę susz przez 1 godzinę w piekarniku rozgrzanym do ok. 120 stopni. Pamiętaj, że masa solna ma się jedynie wysuszyć, a więc nie doprowadź do jej zbrązowienia.

Krok 3: Ozdabianie figurek z masy solnej

Swoją masę solną warto ozdobić! Na tym etapie razem z dzieckiem możecie dać prawdziwy popis wyobraźni. Szczególnie przydadzą Wam się:

 • lakiery i spray’e (do dekoracji wybranych elementów),
 • farby do malowania (farby akrylowe nadają figurce gładką powierzchnię i tworzą na niej warstwę ochronną; farby plakatowe czy akwarelowe zachowują naturalną chropowatość masy solnej i nie chronią figurki, dlatego w przypadku użycia tych farb należy figurkę dodatkowo spryskać np. lakierem do włosów),
 • brokat (do wypełniania np. oczek i buziek).

Wasze figurki są już gotowe. Gratulacje!

3 pytania, na które być może szukasz odpowiedzi:

Jak przechowywać masę solną?

Masę solną należy przechowywać w woreczku foliowym, ale koniecznie szczelnie zamkniętym, aby nie doprowadzić do wyschnięcia ciasta. Tak przygotowaną masę możesz przechowywać w lodówce.

Czy wypiekanie masy solnej jest konieczne?

Nie, masę solną wystarczy odłożyć do wyschnięcia, ale może to zająć około 2 dni. Jeśli chcesz wysuszyć masę solną szybciej, pozostaw ją na słońcu, a jeśli bardzo zależy Ci na czasie – wypiecz figurkę z masy solnej w piekarniku (około 1 godziny w 120 stopniach).

Czy mogę kupić gotową masę solną?

Tak, na rynku dostępne są masy solne z farbkami w zestawie. Cena za 450 g gotowej masy solnej to ok. 14 zł.