Twoje dziecko przestawia meble w domu, tworząc z nich mosty, schodki, zjeżdżalnie, przeszkody i inne? A może maluch dopiero raczkuje, ale już interesuje się każdym zakamarkiem Waszego mieszkania? Tor przeszkód to doskonały pomysł na zabawę bez względu na wiek dziecka! Zrób niespodziankę maluchowi i dodaj do domowych przeszkód nowe elementy do „sforsowania”. Dzisiaj podpowiadamy, z czego zbudować tor przeszkód dla dzieci. 

Tor przeszkód dla dzieci – dlaczego warto?

Oprócz tego, że tor przeszkód jest dla dzieci po prostu świetną zabawą, to pozytywnie wpływa na sprawność fizyczną, pamięć, koordynację rąk i wzroku, ale także umiejętność rozwiązywania problemów

Pomysł nr 1: tunel (do kupienia)

Wykonany z mocnego nylonu zamieni tor przeszkód w prawdziwą przygodę, zwłaszcza jeśli będzie długi i pokręcony. Na rynku dostępne są kolorowe tunele, które dodatkowo stymulują wzrok dziecka. 

Pomysł nr 2: gumowy skoczek (do kupienia)

Tor przeszkód to nie tylko pokonywanie przeszkód, ale także poruszanie się w zwariowany sposób, np. na gumowej piłce. Dodanie skoczka do toru przeszkód będzie zabawnym urozmaiceniem sportowego wyzwania.

Pomysł nr 3: drewniana drabinka (do kupienia)

Dzieci uwielbiają wspinaczkę. Dodaj do toru przeszkód drewnianą drabinkę, po której dziecko musi się wspinać, a następnie z niej schodzić. Możecie eksperymentować z tym elementem, np. utrudniając zadanie (wchodzenie tyłem, schodzenie bez użycia jednej ręki, etc.). Takie ćwiczenie to doskonała praktyka zwinności i koordynacji ruchowej malucha. 

Pomysł nr 4: ścieżka z puzzli (powinnaś mieć w domu)

Kiedy spacerujesz z dzieckiem, na pewno zauważasz, że dzieci nie lubią deptać po łączeniach chodnika 😉 Zainspiruj się tym i stwórz dziecku tor przeszkód z puzzli, ułożonych w ścieżkę. Zadaniem dziecka jest przejść przez ścieżkę, stając tylko i wyłącznie po puzzlach. Zadanie możecie utrudniać, np. zabierając część puzzli lub zamieniając puzzle na mniejsze. 

Pomysł nr 5: slalom po sznurku (powinnaś mieć w domu)

Jeśli masz w domu sznurek, skakankę czy smycz dla psa, ułóż z nich slalom. Zadaniem dziecka jest dokładne przejście po sznurku niczym po linie. Wyzwanie możecie utrudniać, zmieniając kształt slalomu na bardziej skomplikowany lub wydłużając go. 

Pomysł nr 6: czołganie się pod krzesłem (powinnaś mieć w domu)

Jednym z wyzwań domowego toru przeszkód dla dzieci może być czołganie się. Wykorzystaj do tego krzesło, stolik, ławkę lub inny mebel, pod którym dziecko będzie w stanie się przeczołgać. Zadanie możecie modyfikować, np. zmieniając mebel na niższy lub prosząc dziecko, by czołgało się tyłem (nogami w kierunku trasy toru przeszkód). 

Pomysł nr 7: przechodzenie przez okrąg ze sznurka lub hula-hop (powinnaś mieć w domu)

Do domowego toru przeszkód możesz wpleść tzw. zadanie do wykonania. Może to być np. wejście w środek hula-hop i przełożenie go w górę wzdłuż ciała, tak by się z niego wydostać. Jeśli nie masz w domu hula-hop, zwiąż ze sobą dwa końce sznurka i zrób z niego okrąg. Możesz też użyć np. taśm mini band. 

Pomysł nr 8: ciało malucha w ruch! (nie potrzebujesz sprzętu)

Elementem toru przeszkód dla dzieci może być też zadanie do wykonania przez dziecko z wykorzystaniem własnego ciała. Przykład? 

  • pokonanie odpowiedniej odległości, skacząc na jednej nodze, 
  • wykonanie tzw. pozycji jaskółki, 
  • zrobienie kilku przysiadów, 
  • kręcenie naprzemienne ramionami, etc.