Ostatnio kuzynka poprosiła mnie o uszycie stroju Czerwonego Kapturka dla swojej 1,5 rocznej córki. Przebranie potrzebne było na zabawę karnawałową w żłobku 🙂 Na wykonanie peleryny miałam tylko trzy dni, a raczej trzy wieczory. Na stronie Fleece-Fun znalazłam instrukcję jak wykonać strój. Kuzynka dostarczyła materiały: czerwona tkanina to podszewka poliestrowa, a biała to materiał obrusowy. Tylko takie materiały lokalnie i na szybko udało się zdobyć. Nie mając innego wyboru zabrałam się do roboty.

Ze strony Fleece-Fun ściągnęłam dwa wykroje: dla dziecka i dla starszego dziecka, ponieważ nie udało mi się odnaleźć informacji, który z modeli jest odpowiedni dla 1,5 rocznej dziewczynki. Wydrukowałam i wycięłam oba wykroje i zaczęłam porównywać. Ponieważ nie mogłam przymierzyć szablonu do mojej modelki zdecydowałam się na wykrój dla starszego dziecka.

 strój Czerwonego Kapturka

Złożyłam na pół czerwony materiał i przyłożyłam do niego pierwszy szablon, układając do brzegu część gdzie był napis „Place this edge on fold”. Spięłam wszystko szpilkami. Zamysł był taki, żeby peleryna sięgała do kostek dziewczynce. Robiąc według szablonu brakowałoby jednak 10 cm. Za pomocą miary i kredki krawieckiej zaczęłam zaznaczać na materiale brakujące centymetry.

strój Czerwonego Kapturka

Naddatek przytwierdziłam szpilkami i mogłam już przystąpić do wycinania materiału. Na ułożonej na pół tkaninie przymocowałam także szablon na kaptur oraz drugą część wykroju na pelerynę. Ta druga część musiała być wycięta dwa razy. Należy zwrócić uwagę na to czy materiał różni się z przodu i z tyłu. Jeśli tak jest to szablon należy odrysować na tkaninie kładąc go raz napisami do góry, a raz napisami do dołu. Przy odmierzaniu drugiej części peleryny także uwzględniłam dodatek 10 cm.

strój Czerwonego Kapturka

Na szablonach znajdują się oznaczenia z czarnymi trójkątami. W tym miejscu nanosząc wykroje na materiał odwzorowałam te trójkąty na zewnątrz materiału (tak jak to widać na zdjęciu poniżej). Było to bardzo pomocne przy późniejszym łączeniu tkanin.

strój Czerwonego Kapturka

Kolejnym krokiem było przygotowanie elementów na podszewkę peleryny. Na białym materiale ułożyłam wycięte wcześniej części. Przymocowałam je szpilkami i wycięłam tkaninę wzdłuż czerwonych krawędzi.

strój Czerwonego Kapturka

Z wyciętych białych elementów przyłożyłam do siebie części kaptura i przymocowałam je szpilkami. To samo zrobiłam z czerwoni fragmentami kaptura. Zszyłam ze sobą materiały po części zaokrąglonej zostawiając przód i dół niepołączone (na zdjęciu poniżej linia szycia zaznaczona jest na zielono).

strój Czerwonego Kapturka

Następnie spięłam prawą stronę białego fragmentu z prawą stroną czerwonego i zszyłam materiał z przodu (zielona linia na zdjęciu poniżej).  Kaptur wywinęłam na prawą stronę – i w ten oto sposób jeden element miałam już gotowy 🙂

strój Czerwonego Kapturka

Teraz kolej na pelerynę. Trzy elementy czerwonej części peleryny spięłam szpilkami razem a następnie zszyłam ze sobą.

strój Czerwonego Kapturka

Tak samo postąpiłam z białą częścią peleryny. Następnie ułożyłam prawymi stronami do siebie wierzchnią i spodnią stronę narzutki. Spięłam materiały szpilkami i zszyłam zewnętrzne krawędzie stroju.

strój Czerwonego Kapturka

 Teraz kolej na połączenie kaptura z peleryną. Przy dopasowaniu pomogły trójkątne wypustki w materiale. Materiały złączyłam lewymi stronami. W tym miejscu dodałam jeszcze białe tasiemki po obu stronach kaptura, tak by można było później zawiązać pelerynę (można z tego kroku zrezygnować i do skończonego kostiumu przyszyć ozdobny guzik). Tkaniny zabezpieczyłam szpilkami i zszyłam je, pozostawiając jedynie fragment na wywinięcie całości na prawą stronę.

strój Czerwonego Kapturka

Dziurę zszyłam ręcznie ściegiem krytym. I peleryna Czerwonego Kapturka gotowa 🙂

strój Czerwonego Kapturka

A poniżej efekt mojego szycia zaprezentowany przez starszą kuzynkę mojej modeli, która za bardzo wstydziła się pozować do zdjęć. Ale jak widać strój pasuje również na starszą o trzy lata dziewczynkę.

strój Czerwonego Kapturka