Na pewno sobie myślisz – ale jak to? Przecież książki są bardzo ważne? Jak to nie kupować książek?? Przecież wszyscy mówią, że czytanie bajek dzieciom ma mnóstwo zalet.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Rzeczywiście! Czytanie dzieciom wpływa na ich rozwój oraz pomaga im lepiej zrozumieć otaczający ich świat, buduje silną więź między pociechą a rodzicami, ponadto kształtuje na całe życie nawyk czytania.

Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka. Dlatego warto czytać już od najmłodszych lat.

Czytanie dziecku w wieku 0-3 lata

Czytać można już maluszkom bo buduje to więź emocjonalną i daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową (pokazywanie obrazków), uspokaja, wzmacnia poczucie przynależności do rodziny. Czytanie uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków, dostarcza podstawowej wiedzy o otaczającym świecie, uczy wyrażać własne potrzeby i oczekiwania wobec innych. Wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka.

Czytanie dziecku w wieku 3-6 lat

Czytanie starszakowi rozwija jego kompetencje poznawcze, pomaga poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje jak sobie z nimi radzić. Usprawnia myślenie, pamięć i mowę. Rozwija kreatywność i wyobraźnię, uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski. Pomaga oswoić trudne tematy i pokonywać lęki, daje wskazówki jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach. Czytanie jest czasem relaksu oraz świetnym pretekstem do rozmowy i wyprawy w miejsca związane z jej tematem.

Czytanie dziecku w wieku 6-10 lat

Czytanie dziecku w tym wieku pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości jaką jest szkoła, wzbogaca słownictwo, uczy oceny swojego zachowania, kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości. Rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną, ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji. Rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia, daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami, pokazuje, jak radzić sobie z emocjami.

Bajkowy świat fantazji jest idealny dla naszych dzieci, które bez problemu odnajdują się w krainie mówiących zwierząt i przedmiotów. Dzięki bajkowym postaciom dzieci mogą zobaczyć świat z innej perspektywy, mogą razem z ulubionymi bohaterami przeżywać ich przygody, troski, radości. W bajkach, normy i zasady są jasne i przystępnie przedstawione.

Kupować czy nie kupować – oto jest pytanie

No dobra. Tyle tutaj zalet czytania dzieciom, ale jak to ma się do tytułu, żeby nie kupować książek? Przecież to się wyklucza. Pamiętam, jak mój synek był malutki, uwielbiał książeczki a my ciągle dokupywaliśmy nowe. Góra książeczek rosła ale w końcu się nudziły i trzeba było kupować nowe. W pewnym momencie maluch wyrasta z pewnych tytułów i zaczyna się poszukiwanie nowych pozycji do czytania. Hmm… czy tak musi być?

W którymś momencie koleżanka przypomniała mi o instytucji biblioteki! EUREKA!!! Po tylu latach przypomniałam sobie, że przecież można wypożyczyć książki a nie je kupować! Pierwsza wizyta była bardzo emocjonująca, synek nie mógł się doczekać kiedy pójdzie odwiedzić miejsce, gdzie mieszkają książki. Przeglądał sobie poszczególne pozycje szukając tego co mu się spodoba. Dodatkowo podczas zakładania karty bibliotecznej okazało się, że biblioteka bierze udział w ogólnopolskim programie promowania czytelnictwa. Synek otrzymał kartę, na którą zbierał naklejki oraz wyprawkę czytelniczą. Była to dla niego ogromna frajda otrzymywać naklejki za każdym razem kiedy wypożyczał nowe książki.

Teraz nie mamy problemów z tym, że trzeba kupić nowe książki, bo te co są już się znudziły. Co miesiąc odwiedzamy bibliotekę i synek (6 lat) oraz córeczka (3 lata) sami wybierają co będziemy czytać każdego wieczoru. Wyprawa do biblioteki jest świetnym urozmaiceniem codziennych zajęć porównywalnym do wizyty na najlepszym planu zabaw.

Tera, nie wydając ani złotówki, co miesiąc mamy nowe książki do czytania, a wraz z bohaterami bajek przeżywany nowe przygody, odwiedzamy nowe miejsca i razem uczymy się nowych rzeczy.