W ostatnich latach rynek wózków dziecięcych podbiły rozwiązania wielofunkcyjne typu 2w1, 3w1, a nawet 4w1. Zobacz, czym różnią się od siebie te modele, a także jak odpowiednio dobrać wózek do swojego miejsca zamieszkania. Sprawdzamy też, jakie są cechy dobrej spacerówki i co to jest wózek turystyczny. 

Wózek dla dziecka 2w1

Pierwszą, a zarazem podstawową wersją wózka dla dziecka tuż po urodzeniu jest wózek głęboki, czyli gondola na stelażu. Służy on przez stosunkowo krótki czas – do mniej więcej 6. miesiąca życia dziecka, kiedy zaczyna ono samodzielnie siadać i może przesiąść się do spacerówki. Stąd na rynku dostępne są rozwiązania 2w1, czyli jeden stelaż z nakładanymi na niego wymiennie gondolą i siedziskiem spacerowym

Kiedy warto kupić gondolę i spacerówkę osobno?

Oczywiście możesz wózek głęboki (typu gondola) oraz wózek spacerowy kupić osobno. Na przykład jeśli nie masz gdzie przechowywać części spacerowej przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka lub jeśli po upływie 6 miesięcy wolisz wymienić wózek na nowy, od innego producenta, z nową gwarancją, etc. 

Rozwiązanie 2w1 jest praktyczne, ale zauważ, że ma też ważną wadę: wózek jest używany aż do około 4. roku życia dziecka, a więc intensywnie eksploatowany. Może więc zacząć się psuć już w połowie czasu użytkowania, a Ty możesz być zmuszona np. oddać go do serwisu (przy czym naprawa po upływie gwarancji jest pełnopłatna).

Wózek dla dziecka 3w1 i 4w1

Wózek dziecięcy 3w1 oprócz gondoli i spacerówki zawiera w sobie także fotelik samochodowy, a rozwiązanie typu 4w1 – dodatkową bazę isofix do fotelika. 

Pamiętaj, aby wybierać foteliki tylko renomowanych marek, które są zgodne z normą i-Size (UP R129) oraz przeszły dodatkowe testy bezpieczeństwa, takie jak ADAC

Spacerówka dla dziecka

Dziecko, które już samodzielnie siada może przesiąść się do spacerówki. Najczęściej dają one możliwość obustronnego montażu, czyli twarzą do rodzica lub twarzą do otoczenia. 

Dobra spacerówka powinna posiadać solidny stelaż, który poradzi sobie w różnych warunkach, a także regulowane oparcie, które umożliwi dziecku drzemki. Ważna jest także regulacja podnóżka, aby nóżki dziecka nie zwisały bezwładnie z wózka. Sprawdź także stopień regulacji budki oraz łatwość składania wózka. 

Dla starszych dzieci, które więcej chodzą niż jeżdżą dobrym rozwiązaniem będzie spacerówka typu parasolka, a dla aktywnych rodziców, którzy zabierają dziecko w teren – spacerówka trójkołowa

Spacerówka turystyczna dla dziecka

Jeśli dużo podróżujecie samolotem lub samochodem, Wasza spacerówka powinna być przede wszystkim lekka. Najlżejsze modele wykonane z aluminium ważą jedynie ok. 6 kg. Taki parametr trudno uzyskać przy rozwiązaniach 2w1, w których spacerówki są zazwyczaj cięższe i większe niż spacerówki kupione osobno. CIężej też się składają, a po złożeniu mają stosunkowo duże gabaryty. 

Spacerówka turystyczna powinna też dać się złożyć do najmniejszych możliwych gabarytów. Popularnym sposobem składania spacerówek jest np. opcja złożenia wózka jedną ręką w tzw. walizkę. Do takiej spacerówki dołącza się pasek, dzięki czemu złożoną w walizkę spacerówkę możesz nosić na ramieniu jak torbę. Taką spacerówkę spokojnie włożysz do bagażnika samochodu lub weźmiesz na pokład samolotu. 

Do najważniejszych parametrów i akcesoriów wózków dziecięcych należą:

Materiał wykonania/waga

Najlżejsze są wózki wykonane z aluminium. Spacerówki wykonane z tego materiału mogą ważyć jedynie 6 kg, a wózki-gondole jedynie 12,5 kg! To ważne, jeśli np. planujesz podróżować ze spacerówką lub mieszkasz na piętrze i wózek-gondolę musisz codziennie wnosić po schodach. Jeśli parametr wagi nie jest dla Ciebie tak ważny, możesz zdecydować się na inny materiał wykonania, np. stalowy. Taki wózek będzie bardziej trwały oraz stabilniejszy, co jest szczególnie ważne w przypadku wózka-gondoli. 

Rodzaj składania

Wózki-gondole nie składają się (z wyjątkiem stelaża). Spacerówki w rozwiązaniach typu 2w1, 3w1 czy 4w1 składają się w umiarkowanym stopniu i mają stosunkowo duże gabaryty. Spacerówki kupione osobno są najlżejsze i dają możliwość bardzo kompaktowego złożenia nawet jedną ręką. 

Rodzaj kół 

W wózkach-gondolach lub wózkach wielofunkcyjnych najczęściej występują koła pompowane lub żelowe, które mają podobne właściwości amortyzacyjne, ale pompowane są bardziej podatne na uszkodzenia. W spacerówkach zazwyczaj spotyka się koła piankowe lub plastikowe (chyba że spacerówka jest częścią zestawu 2w1). Takie koła są mniej trwałe niż pompowane czy żelowe, ale za to lżejsze. 

Regulowana rączka 

To parametr ważny, jeśli z wózka będą korzystać osoby o różnym wzroście.

Amortyzatory

Amortyzatory dają stabilność i sprawiają, że dziecko nie odczuwa wstrząsów, kiedy wózek jeździ po nierównościach, żwirze, kamieniach, dołach i innych. Dobra amortyzacja wpływa na komfort dziecka. W wózkach dostępne są amortyzacje paskowe, wahaczowe i sprężynowe, przy czym te pierwsze sprawdzą się w każdym terenie, te drugie raczej na płaskich powierzchniach, a trzecie – na płaskich powierzchniach, ale także na nierównościach, o ile odpowiednio wyreguluje się twardość zawieszenia.

Dno gondoli 

Najlepsze dna gondoli wykonane są z drewna lub styropianu, ponieważ te materiały zapewniają najlepszą izolację termiczną. To ważne, jeśli Twoje dziecko przychodzi na świat zimą.

Koszyk na zakupy

Dobrze, aby był stosunkowo duży, by pomieścić wszystkie Twoje bibeloty oraz zakupy, ale także zwróć uwagę, żeby nie zwisał zbyt nisko ziemi, bo może się brudzić lub moczyć w kałużach. 

Możliwość zdjęcia tapicerki do prania 

To ważne, aby tapicerkę dało się łatwo ściągnąć i uprać w pralce. Szczególnie dotyczy to tapicerki w spacerówkach, bo te brudzą się częściej niż gondole.

Wózek dla dziecka a miejsce zamieszkania

Jeśli mieszkasz w centrum miasta i wózek będziesz wnosić po schodach, wybierz aluminiowe modele, które są przede wszystkim lekkie. Wózek-gondolę możesz kupić osobno ze względu na ograniczone miejsce do przechowywania. Następnie przemyśl, jaki model spacerówki będzie dla Was najbardziej optymalny. Być może zdecydujesz się na dwa rodzaje? Np. składaną turystyczną idealną na podróże i szybki wypad do sklepu oraz spacerówkę z dużymi, pompowanymi kołami, jeśli zdecydujecie się na spacer na podmiejskim terenie.

Jeśli mieszkasz na wsi lub terenie podmiejskim, np. w domku jednorodzinnym, ważniejszym parametrem niż lekkość jest dla Ciebie stabilność i amortyzacja wózka oraz niezawodne, duże koła, które sprawdzą się w trudnym terenie. Możesz np. postawić na wózek wielofunkcyjny np. 2w1 z dużymi żelowymi kołami. Po 6 miesiącach wymienisz gondolę na stabilną spacerówkę. Jeśli odczujecie potrzebę bardziej kompaktowego wózka, zawsze możecie dokupić turystyczną spacerówkę lub spacerówkę-parasolkę.