Jęczmień na oku dziecka to nieprzyjemny obrzęk na powiece, którego przyczyną jest najczęściej niewłaściwa higiena rąk. Na szczęście jęczmień w większości przypadków znika samoistnie. Co zrobić, jeśli zauważysz jęczmień na powiece u dziecka? Jak zapobiegać powstawaniu tej infekcji? I w końcu – czy jęczmieniem można się zarazić?  

Czym jest jęczmień na oku dziecka + objawy

Jęczmień (łac. hordeolum) to stan zapalny na powiece, przybierający postać czerwonego obrzęku, a po kilku dniach – bolesnej grudki na krawędzi powieki. Ma podłoże bakteryjne wywołuje je najczęściej gronkowiec złocisty. Gronkowiec wnika przez rzęsy do mieszków włosowych i zatyka gruczoły łojowe, rzęskowe lub tarczkowe oka, powodując infekcję. Jęczmieniowi – jeszcze przed pojawieniem się stanu zapalnego – towarzyszą obrzęk, ból i swędzenie oka, a nawet łzawienie i złe samopoczucie.  

Jeśli objawy jęczmienia u Twojego dziecka są niepokojące, tzn. pojawiają się dodatkowo wypadanie rzęs, gorączka, zwiększający się obrzęk czy problemy z widzeniem, zgłoś się z dzieckiem do lekarza. 

Rodzaje jęczmienia

Jęczmień może być pojedynczy lub mnogi. Występuje w dwóch rodzajach, zależnie od miejsca, w którym wyrasta:

  • na powiece zewnętrznej (zakażenie gruczołów łojowych Zeissa i gruczołów rzęskowych Molla). Zmiana widoczna jest w formie obrzęku oraz zaczerwienionego guzka, który po kilku dniach zmienia się w czop.
  • na powiece wewnętrznej (zakażenia gruczołów tarczkowych Meiboma). Zmiana jest widoczna dopiero po podniesieniu powieki.

Jak leczyć jęczmień na oku dziecka?

Jęczmień na oku dziecka trwa ok. 1-2 tygodni. Początkowo powoduje obrzęk, zaczerwienienie i ból, po czym tworzy się na nim żółtawy czubek z ropą. Ropień powinien wyschnąć lub pęknąć samoistnie. 

Leczenie jęczmienia w większości przypadków nie wymaga wizyty u lekarza czy podania antybiotyków, a wystarczą jedynie domowe sposoby

O tym pamiętaj!

Ropnia nie wolno wyciskać samodzielnie, bo wydzielina wraz z gronkowcem może rozlać się po powiece, rozprowadzić po niej bakterie, a w efekcie wywołać kolejne zakażenia. 

Mimo że jęczmień na oku dziecka zazwyczaj znika samoistnie, warto mu w tym pomóc, ponieważ całkowity brak reakcji może doprowadzić do przewlekłej jego postaci, tzw. gradówki. Jeśli zauważysz jęczmień na oku dziecka, możesz stosować:

  • Ciepłe okłady  (10-15 min, 3-4 razy dziennie). Jako okładu możesz użyć np. plastikowej butelki z ciepłą wodą. Okład możesz też nasączyć naparem np. z rumianku.
  • Masaż powieki, kierując ruch w stronę ujścia gruczołu łojowego (górna powieka – drenaż od góry do dołu, dolna powieka – drenaż od dołu do góry). Do masażu można użyć złotej obrączki lub ciepłego jajka ugotowanego na twardo. 

O tym pamiętaj!

Pamiętaj, aby wszystkie przedmioty, którymi dotykasz powieki dziecka, były owinięte w jałowe gaziki. Przed okładem czy masażem umyj swoje ręce i zdezynfekuj je lub załóż jednorazowe rękawiczki. 

Jęczmień u dziecka – przyczyna i zapobieganie 

U dorosłych przyczyn jęczmienia można upatrywać np. w cukrzycy, przyjmowanych lekach, hiperlipidemii, trądziku, łojotokowym zapaleniu skóry, nieodpowiednim używaniu soczewek kontaktowych czy niedbałym demakijażu w przypadku kobiet. 

U dzieci natomiast najczęstszą przyczyną powstawania jęczmienia jest brak higieny. Dzieci często zapominają o myciu rąk, a jednocześnie mają tendencję do wkładania rąk do buzi czy dotykania oczu. 

Dbałość o higienę rąk, codzienne przemywanie powiek ciepłą wodą, regularna zmiana ręczników, regularna zmiana pościeli, nie wkładanie przedmiotów czy rąk do oczu – wszystko to pomoże zmniejszyć ryzyko pojawienia się jęczmienia na oku dziecka. 

Czy jęczmień jest zaraźliwy? 

Tak, gronkowiec jest bakterią, więc łatwo się nią zarazić. Dlatego jeśli jeden z domowników zauważył u siebie jęczmień, starajcie się szczególnie dbać o higienę rąk i często zmieniajcie ręczniki i pościel (szczególnie poduszki). Nie korzystajcie też z tych samych ręczników czy poduszek.