Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie na półkach piętrzą się sterty książek i przychodzi się do niej tylko po lektury. Dzisiejsza biblioteka to miejsce, gdzie można wybrać się całą rodziną. Dzieci mogą poczytać książki (młodsze pooglądać), posłuchać czytającego dla nich lektora, wziąć udział w warsztatach organizowanych z myślą o najmłodszych czytelnikach.

1. Wypracowanie nawyku czytania

Przy współudziale biblioteki łatwiej nauczyć dzieci czytać i wypracować w nich nawyk czytania. Comiesięczne odwiedziny w bibliotece mogą stać się świetnym zwyczajem rodzinnym. Dzieci same wybierają książeczki przez co chętniej później słuchają czytających rodziców.

2. Dostępność

Biblioteki są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy zasobności portfela, a korzystnie z z nich jest bezpłatne.

3. Wydarzenia

Wiele bibliotek oferuje obecnie różne programy, warsztaty, spotkania z autorami, w których może wziąć udział cała rodzin. Razem z dziećmi w wydarzeniach mogą wziąć udział rodzice czy dziadkowie.

4. Karta biblioteczna

Większość bibliotek zapewnia bezpłatne karty biblioteczne, dzięki którym można wypożyczyć nie tylko książki, ale też filmy, czasopisma, gry i inne materiały biblioteczne. W niektórym miastach posiadanie karty bibliotecznej uprawnia do skorzystania ze zniżek do instytucji kulturalnych, takich jak muzea, teatry, kina czy księgarnie. Mali czytelnicy zapisując się do biblioteki mogą otrzymać wyprawkę czytelniczą i specjalną kartę na którą będą zbierać naklejki za wypożyczone książki.

5. Nie tylko książki

W bibliotece można wypożyczyć nie tylko książki ale też czasopisma, e-booki, filmy a nawet gry planszowe.

6. Dostęp do internetu

W bibliotekach dostępne są komputery z dostępem do internetu. W tym miejscu organizowane są warsztaty z podstaw obsługi komputera np. dla seniorów, którzy w ten sposób mogą zacząć swoją przygodę ze światem online.

7. Uczenie odpowiedzialności

Korzystanie z biblioteki uczy dzieci odpowiedzialności ponieważ mali czytelnicy odpowiadają za stan wypożyczonych książek.

8. Brak nudy

Wyprawa do biblioteki to świetne urozmaicenie codziennych zajęć. Mali czytelnicy mogą sami zdecydować co wypożyczają i jakie książki będą czytane wieczorem tuż przed snem. W bibliotekach często zorganizowane są kąciki do zabawy, gdzie mali czytelnicy znajdą przeróżne zabawki i gry.

9. Bibliotekarz wie (prawie) wszystko o książkach

Bibliotekarze mają ogromną wiedzę o książkach i zawsze pomogą w wyborze potrzebnej literatury. Nie pamiętasz tytułu książki albo autora – wystarczy poprosić o pomoc.

10. Opłaca się

Korzystając z biblioteki, nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup nowych książek, a jednocześnie można być na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Mamy dostęp do wielu tytułów z przeróżnych gatunków literackich.