Ciemieniucha dotyczy większości maluchów. Najczęściej pojawia się do kilku tygodni po porodzie i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka. W większości przypadków do jej usunięcia wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Zobacz, co to jest ciemieniucha u niemowlaka, jak wygląda i jak się jej pozbyć.

Co to jest i jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka to żółte, tłuste łuski na główce dziecka pojawiające się po porodzie. Jej początek zwiastuje biały nalot w okolicy ciemiączka, wyglądający jak niespłukany naciek z mydła. Przyczyna tego zapalenia skóry nie jest w 100% znana, ale zakłada się, że ma związek z nadmiernym wydzielaniem łoju. Nadmiar sebum z kolei pobudzany jest hormonami matki, które w okresie ciąży przeniknęły łożyskiem do organizmu malucha. 

Ciemieniucha wygląda nieestetycznie i może przerazić rodziców, zwłaszcza jeśli pokryje nie tylko znaczną część głowy, ale także zacznie przenosić się na twarz dziecka. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, odpowiednio pielęgnuj skórę głowy dziecka już od momentu, kiedy zauważysz pierwsze strupki.

Jak się pozbyć ciemieniuchy: wystarczą domowe sposoby!

Na szczęście w większości przypadków do wyeliminowania ciemieniuchy wystarczą domowe metody codziennej pielęgnacji

Aby pozbyć się ciemieniuchy, powinnaś:

  • zmiękczyć strupki, np. olejem kokosowym, migdałowym lub oliwką dla dzieci (zrób to na ok. 15 min przed kąpielą; aby przyspieszyć wchłanianie olejku w skórę, nałóż na głowę dziecka bawełnianą czapeczkę),
  • wyczesać strupki szczoteczką z miękkim włosiem (możesz ją wcześniej wyparzyć ze względów higienicznych),
  • umyć skórę głowy łagodnym szamponem,
  • powtarzać tę pielęgnację codziennie.

O tym pamiętaj!

Łusek nie należy usuwać na sucho, np. wyrywając czy wyskubując ciemieniuchę palcami/paznokciami. Możesz w ten sposób uszkodzić skórę dziecka. 

Dzięki powyższym zabiegom, ciemieniucha powinna zniknąć w ciągu około 2 tygodni. Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji nie zauważysz poprawy, skonsultuj się z lekarzem. Nieleczona ciemieniucha może przenieść się na twarz dziecka, a nawet powodować wypadanie włosków.

Czy ciemieniucha swędzi? 

Nie martw się, ciemieniucha nie jest uciążliwa dla malucha. Dziecko prawdopodobnie nie czuje, że ma jakikolwiek stan zapalny na głowie. Ciemieniucha nie swędzi i nie boli. Nie jest także zakaźna. Jeśli zauważysz, że dziecko drapie się po główce, skonsultuj się z lekarzem. 

Sposoby na zapobieganie stanu zapalnego

Czy można zapobiegać ciemieniusze? Okazuje się, że tak. Możesz profilaktycznie nawilżać skórę głowy dziecka oliwką dla dzieci, oliwą z oliwek, masłem shea, olejem kokosowym, wazeliną itp. i np. pozostawiać na noc. Pamiętaj też, aby nie przegrzewać dziecka, ani nie eksponować skóry głowy malucha na działanie promieni UV (pot i promienie słoneczne nasilają ciemieniuchę). Ważne jest także, aby dziecko nosiło czapki uszyte z naturalnych tkanin

O tym pamiętaj!

Jeśli Twój maluch ma objawy alergii, np. AZS, jest bardziej podatny na pojawienie się ciemieniuchy. 

Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami z ciemieniuchą!