Mówi się, że pasowanie na przedszkolaka to ważne wydarzenie zarówno w życiu dzieci, jak i rodziców. Z pewnością jest to niecodzienny moment, w końcu dzieciaki po raz pierwszy występują przed publicznością. Ale czy zawsze i dla wszystkich dzieci pasowanie jest przyjemnością? Niekoniecznie. Dziś podpowiadam, co warto zawrzeć w scenariuszu uroczystości, by wydarzenie to było dla dzieci przyjemnością.

Czym jest pasowanie na przedszkolaka… 

Pasowanie na przedszkolaka to uroczyste wydarzenie w przedszkolu, podczas którego 3-letnie maluchy zostają oficjalnie włączone do społeczności przedszkolaków. Podczas uroczystości dzieci ubrane są na galowo, występują przed rodzicami na scenie, a w końcu następuje akt pasowania oraz wręczenie dyplomów i upominków. 

Przedszkola zazwyczaj organizują pasowanie na przedszkolaka na przełomie września i października.

… i jak przeżywają je dzieci?

Dla dzieci to ważne wydarzenie, ponieważ cieszą się, że po raz pierwszy w życiu będą mogły wystąpić przed rodzicami ze sceny. Dzieci ekscytuje proces przygotowań i prób, zdobienia sali dekoracjami, a w dniu uroczystości – ubrania się w elegancki strój. Emocje przed pasowaniem na przedszkolaka są raczej pozytywne. 

W momencie rozpoczęcia uroczystości sytuacja może się diametralnie zmienić. Wszystko zależy od tego, jaką formułę będzie miało wydarzenie. Wyobraź sobie na przykład, że na salę wchodzi 20-30 rodziców, połowa z nich wyciąga telefony i zaczyna nagrywać lub fotografować to, co dzieje się na scenie. Nagle piosenki i wierszyki, które na próbach bez rodziców wychodziły dzieciom bezbłędnie, teraz przestały wychodzić. Kilkoro dzieci odważnie śpiewa, ale reszta stresuje się, patrząc w podłogę lub od razu uderza w płacz i biegnie do mamy. Robi się chaos… 

Tak wyglądało pasowanie na przedszkolaka u mojej 3-letniej córki. Myślę, że dodanie do scenariusza kilku elementów mogłoby pomóc uniknąć zamieszania i sprawić, że uroczystość byłaby bardziej przyjazna dla dzieci

Scenariusz pasowania na przedszkolaka

Zazwyczaj uroczystość pasowania na przedszkolaka trwa około 30 minut i polega na tym, że: 

  • dzieci w grupie ubierają się na galowo (granatowe lub czarne spódniczki i spodnie oraz białe bluzki i koszule),
  • sala zorganizowana jest tak, aby wyodrębnić w niej scenę i widownię dla rodziców,
  • sala jest udekorowana tematycznymi dekoracjami (np. dekoracja-girlanda z napisem PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA),
  • dzieci występują przed rodzicami, śpiewając piosenki i mówiąc wierszyki,
  • po występie odbywa się akt pasowania, podczas którego pani dyrektor za pomocą dużej kredki lub ołówka pasuje każde dziecko na przedszkolaka, wręczając mu dyplom i mały upominek (np. książeczka, medal, szarfa, etc.).

Pasowanie na przedszkolaka – scenariusz rozładowujący stres

Co warto dodać do powyższego scenariusza, aby pasowanie na przedszkolaka było dla dzieci mniej stresujące, a bardziej przyjemne i naturalne? 

Integracja rodziców z dziećmi

Niech pasowanie na przedszkolaka nie będzie jedynie formą zaprezentowania się dzieci przed rodzicami. Podczas występu dzieci chcą zadowolić rodziców, oczekując ich aprobaty. Myślę, że to buduje pełną napięcia sytuację, w której dziecko czuje się oceniane. Do tego dochodzi naturalny stres związany ze staniem na scenie. Warto zrównoważyć tę formułę, np. poprzez zaproszenie rodziców do integracji z dziećmi (przy okazji zintegrują się też wszyscy rodzice).

  • Niech rodzice wejdą z dziećmi na scenę i np. wspólnie zatańczą. Niech dzieci dadzą rodzicom do wykonania jakieś zadanie, np. dotknięcie wymienianych przez maluchy części ciała. Niech jedno z rodziców wyjdzie na scenę i przeczyta wszystkim dzieciom ich ulubioną książeczkę. Niech pasowanie na przedszkolaka stanie się wspólnym przeżyciem, a nie jedynie formą prezentacji dzieci przed rodzicami.

Prośba do rodziców o odłożenie telefonów komórkowych

Już na początku uroczystości, warto poprosić rodziców o to, by schowali telefony komórkowe do kieszeni lub torebek. Występujące na scenie maluchy szukają poczucia bezpieczeństwa w kontakcie wzrokowym z mamą czy tatą. Wyłączone telefony sprawią, że rodzice będą mogli wspierać w ten sposób swoje dzieci, zamiast skupiać się na nagrywaniu występu.

  • Niech pasowanie na przedszkolaka nagrywa pracownik przedszkola na przedszkolnym sprzęcie lub jeden, wybrany rodzic, który po uroczystości udostępni pozostałym rodzicom zdjęcia i filmy z wydarzenia. 

Akceptacja emocji dzieci

Ważnym założeniem scenariusza pasowania na przedszkolaka jest przyzwolenie, by dzieci przeżyły uroczystość po swojemu. Jeśli są odważne, rwą się do występów i niestraszny im stres – niech skradną show! Jeśli jednak dziecko zestresuje się, zacznie płakać, poczuje się na scenie bezradne, pozwoliłabym odejść takiemu maluchowi do mamy lub taty. Ważne jednak, aby takie dziecko czuło, że…

… pomimo tego, że nie stoi na scenie, tylko przeżywa pasowanie na przedszkolaka po swojemu (na kolanach u mamy), to wciąż JEST ONO OK.