Każde dziecko potrzebuje miejsca do spania i miejsca do zabawy. Jeśli twoja pociecha ma już sypialnię, to czas pomyśleć jak zorganizować bawialnię. Nawet jeśli nie masz specjalnego miejsca, można stworzyć fajny plac zabaw w salonie, a nawet w kuchni.
Jest to możliwe dzięki takiej rzeczy jak namiot. Namiot może stać się miejscem gdzie Twoje dziecko będzie miało swoją osobistą przestrzeń. Gdzie będzie mogło bawić się lub po prostu ukryć się przed światem i pobyć samemu.
W internecie można znaleźć namioty typu tipi jednak jak chciałam Wam zaproponować namiot mocowany na kole hula hop. Zajmuje o wiele mniej miejsca i łatwo można go złożyć.
Co potrzebujesz:
- wybrane tkaniny (mogą być z odzysku)
- pisak samoznikający/mydełko krawieckie
- szablon
- szpilki
- nożyczki
- kawałek brystolu/kartonu/kartki na szablon
- hula hop (wielkość zależy od tego jak duży ma być namiot)
- taśma rzep
- hak
- maszyna do szycia
Krok 1. Wytnij szablon i odrysuj na materiale „wieżyczki” tworząc dwa długie paski tkaniny. Szerokość takiego pasma powinna się równać obwodowi kółka hula hop plus centymetr naddatku. Element ten można stworzyć łącząc ze sobą kilka krótszych pasów (u mnie były to dwa). Wytnij powstały wzór i złóż dwa elementy ze sobą prawymi stronami. Zabezpiecz materiał szpilkami.
Krok 2. Zszyj „wieżyczki, a następnie przytnij naddatki materiału na szczytach i zrób małe nacięcie w łączeniach szczytów. Wykonując tę czynność uważaj aby nie przeciąć szwu. Taki zabieg spowoduje, że tkanina będzie lepiej się układała i nie będzie się marszczyć.
Krok 3. Obróć materiał na prawą stronę i zszyj górną część materiału. Przy wywijaniu materiału możesz użyć patyczka do szaszłyków aby uzyskać spiczasty kształt „wieżyczki”.
Krok 4. Połącz i zszyj ze sobą końce tego elementu tworząc koło (przyłóż do hula hop i upewnij się czy długość jest dobra).
Krok 5. Przeprasuj powstały element
Krok 6. Wytnij pasek o długości 60 cm i szerokości 5 cm. Powstanie z tego element, za którym będzie można przywiesić namiot do sufitu. Długość zawieszki można wydłużyć bądź skrócić w zależności od potrzeby.
Krok 7. Złóż pasek na pół, zaprasuj go i zabezpiecz materiał szpilkami. Zszyj materiał w odległości około 0,5 cm od krawędzi.
Krok 8. Powstałą rurkę wywiń na prawą stronę używając do tego agrafki. Przeprasuj powstały element.
Krok 9. Wytnij z materiału osiem trójkątów, które stanowić będą dach namiotu. Na początek wytnij jeden klin i złóż go na pół aby sprawdzić czy jest symetryczny. Jeśli element jest dobry można go użyć jako szablonu przy wycinaniu pozostałych trójkątów. Wielkość klinów zależeć będzie od wymiaru hula hop. Szerokość podstawy trójkąta to 1/8 obwodu koła, natomiast długość boków to 3/4 średnicy obręczy hula hop.
Moje hula hop ma 60 cm średnicy i 188,5 cm obwodu. Szerokość podstawy trójkąta to 23,5 cm (188,5 cm / 8 = 23,5 cm), długość boków to 45 cm (60 cm x 3/4 = 45 cm).
Krok 10. Zepnij szpilkami i zszyj ze sobą cztery trójkąty, w ten sposób stworzysz połowę dachu namiotu. Następnie potwórz to samo dla pozostałych czterech trójkątów. Podczas szycia staraj się aby szew był ok. 0,5 cm od krawędzi materiału.
Krok 11. Połącz prawymi stronami dwie części dachu namiotu i zabezpiecz materiał szpilkami. Na środku umieść zawieszkę wykonaną w krokach 6-8. Zszyj obie części.
Krok 12. Połóż hula hop na wykonanym dachu namiotu. Wystający materiał poza okrąg zepnij tak aby powstało koło (jeśli to możliwe pozostaw 2 cm naddatku).
Krok 12. Przygotuj dwa elementy materiału, które będą stanowiły boki namiotu (w przypadku większego hula hop może być potrzeba połączenia trzech części tkaniny). Długość boków będzie zależeć od tego na jakiej wysokości chcesz powiesić namiot oraz czy materiał ma się kończyć tuż nad podłogą. Szerokość tkaniny będzie natomiast zależeć od tego czy chcesz zrobić marszczenia na ścianach namiotu czy też mają one być proste.
Boki mojego namiotu mają 210 cm, ponieważ chciałam aby spoczywały na podłodze. Po połączeniu dwóch materiałów okazało się że mam naddatek 20 cm, dlatego delikatnie ręcznie zrobiłam marszczenie.
Krok 13. Połącz szpilkami ze sobą elementy stanowiące boki namiotu. Pamiętaj aby zwrócić uwagę przy tkaninach ze wzorem czy na szwie motywy będą do siebie pasowały. Zszyj ze sobą te elementy.
Krok 14. Za pomocą szpilek połącz materiał z „wieżyczkami” ze ścianami namiotu i zszyj elementy razem.
Krok 15. Teraz kolej na połączenie (prawymi stronami) dachu namiotu z jego ścianami. Aby ułatwić sobie szycie podzieliłam szerokość obu materiałów na 4 i zrobiłam w tych miejscach flamastrem samoznikajacym znaczniki. Podczas łączenia tkanin pilnowałam, aby oznaczenia zeszły się ze sobą.
Krok 16. Na łączeniu dachu ze ścianami namiotu, po wewnętrznej stronie przyszyj kawałki taśmy z rzepem (im gęściej tym lepiej będzie się trzymało kółko). Zamocuj hula hop i namiot gotowy.
Gotowy namiot.
Na dnie namiotu umieściłam pufę ze styropianowym wypełnieniem.
Opis może jest długi a wykonanie może wydawać się skomplikowane, ale zrobienie takiego namiotu zajmie jedno popołudnie.
Koszt wykonania*: 5,50 PLN
*w moim przypadku był to koszt zakupu hula hop. Materiał na namiot był z odzysku, znaleziony na dnie szafy u mojej mamy.
Za jakiś czas, jak mój synek będzie trochę większy, spróbuję zrobić namiot w kształcie rakiety.