Nie wiem, jak u Ciebie, ale w naszym domu pisanie listu do świętego Mikołaja to już tradycja. Pozwala nam poczuć magię świąt, a dodatkowo zacieśnić więzi, bo list piszemy razem z córką. Potem wysyłamy go i rozmawiamy o nim przez wiele kolejnych dni. Dzisiaj podpowiadam, jak napisać list do Mikołaja i jak go zaadresować!

Co napisać w liście do świętego Mikołaja?

Jeśli chodzi o kompozycję, to potraktujcie list do świętego Mikołaja jak standardowy list. Powinien mieć on strukturę zbliżoną do tej: 

  1. data i miejscowość w górnym prawym rogu,
  2. zwrot grzecznościowy (jak najlepiej oddający naszą miłość do Mikołaja, np. Kochany Mikołaju, Drogi Mikołaju),
  3. akapit, w którym Twoje dziecko przedstawi się i napisze coś o sobie (jak ma na imię, ile ma lat, z jakiego kraju pochodzi, z kim mieszka, kto jest jego najlepszym przyjacielem, etc.),
  4. akapit, w którym maluch napisze swoje świąteczne życzenie,
  5. zakończenie, w którym pozdrowicie Mikołaja,
  6. podpis.

Czy trzeba pisać o „byciu grzecznym”? NIE!

Nie jestem zwolenniczką promowania idei, że dziecko dostaje prezent, bo na nie zasłużyło. Podczas pisania listu do świętego Mikołaja w ogóle nie poruszam tematu kar i nagród. Nie chcę uczyć córki, że na dobre rzeczy trzeba zasługiwać. Nie chcę także promować „bycia grzeczną”, bo uważam, że to krzywdząca koncepcja. 

Poniżej znajdziesz mój pomysł na przykładową treść. Mam nadzieję, że będzie dla Was inspiracją podczas pisania Waszego listu do świętego Mikołaja: 

Warszawa, 25 listopada 2022 r.

Kochany Mikołaju!

Mam na imię Ninka i mam 4 lata. Lubię chodzić do przedszkola, bo mam fajną panią nauczycielkę i wiele koleżanek i kolegów. Mieszkam w Polsce z rodzicami, bratem Kajtkiem i psem Bobikiem. Bardzo lubię jeść lody truskawkowe. Mój ulubiony kolor to czerwony.

W tym roku chciałabym dostać pod choinkę czerwone buty oraz zabawkowy sklep z lodami. Mam nadzieję, że znajdziesz dla mnie te prezenty.

Mikołaju, pozdrawiam Ciebie oraz wszystkie Twoje Elfy i Renifery. Mam nadzieję, że w tym roku praca będzie dla Was przyjemna i nie będzie Wam zbyt zimno.

Bardzo Cię kocham!

Ninka

PS. Mój brat Kajtek też pisze list do Ciebie. Będzie fajnie, jeśli jemu też przyniesiesz prezent!

Jak ozdobić list do świętego Mikołaja?

List będzie prezentował się pięknie, jeśli samodzielnie zrobicie papeterię. Wystarczą Wam biała kartka a4 i biała koperta. Możecie pokolorować je, ozdobić rysunkami, naklejkami czy posypać brokatem. Taka papeteria DIY na pewno spodoba się Mikołajowi!

UWAGA! Jeśli nie macie gotowej koperty, możecie wykonać ją z kartki a4. W internecie znajduje się wiele prostych tutoriali, jak to zrobić.

Wolicie gotowe rozwiązania? W Internecie i sklepach papierniczych dostępne są gotowe zestawy do wykonania listu do św. Mikołaja. Znajdziecie w nim druk listu, kopertę, a także gotowe dekoracje: naklejki czy brokaty, którymi na końcu ozdobicie list i kopertę.

Jak zaadresować list do świętego Mikołaja?

Według różnych źródeł Mikołaj mieszka w różnych miejscach. Podobno ma domy w Norwegii, Niemczech, Polsce, Kanadzie, a także w Finlandii. Ten ostatni to najpopularniejsza zimowa rezydencja Mikołaja, więc to właśnie tam warto zaadresować swój list do świętego Mikołaja. Podobno Mikołaj zawsze odpisuje na listy wysłane właśnie do fińskiej rezydencji! Oto jej adres:

Santa Claus

Arctic Circle 96930

Rovaniemi

Finlandia

Pamiętajcie, żeby kupić odpowiedni znaczek i dobrze zakleić kopertę – w końcu Wasz list czeka dłuuuuga podróż.