Część swoich zabawek mój synek ma u jednych i drugich dziadków. Do tej pory leżały one luzem nie mając swojego miejsca. Zamiast kupować gotowe pojemniki postanowiłam stworzyć je z kartonów 🙂

Do wykonania pojemnika potrzebne są:

  • karton
  • dwa rodzaje materiału (długość w zależności od wielkości pudełka)
  • klej tapicerski lub pistolet do kleju na gorąco
  • miara krawiecka
  • nożyczki
  • szpilki
  • pisak samo-znikający/mydełko krawieckie

W pierwszej kolejności musimy znaleźć karton, którego wielkość będzie nam odpowiadać. Może to być opakowanie tekturowe np. po pieluchach. U mnie wybór padł na pudełko po piwie 😉 Ponieważ boki były wystrzępione i nierówne, musiałam je przyciąć na tę samą długość.

IMG_3925

W pierwszym etapie wykonamy czarne obicie pojemnika. Aby to zrobić musimy najpierw zmierzyć karton. Sprawdzamy długość i szerokość i o takich wymiarach wycinamy kwadrat z czarnego materiału (lub z innego, który sobie wybierzecie).

pojemnik na zabawki z kartonu1

Aby ułatwić sobie dalszą pracę wyznaczyłam środek materiału i odwzorowałam na nim spód kartonu. Jest o tyle ważne, żeby później przy klejeniu wszystkie części materiału zakrywały dokładnie boki pudełka.

IMG_3934

Zaznaczamy krawędzie kartonu na skraju materiału i dodajemy do każdego 5 cm naddatku. Powinny wyjść nam cztery kwadraty (zaznaczone na poniższym zdjęciu x).

IMG_39361

Powstałe w rogach materiału kwadraty wycinamy oraz nacinamy materiał w stronę każdego rogu odrysowanego pudełka.

pojemnik na zabawki z kartonu3

Teraz możemy przystąpić do naklejania tkaniny. Ponieważ nie mam kleju tapicerskiego, użyłam pistoletu do kleju na gorąco. Po kolei nanosimy klej na poszczególne kawałki materiału i przyklejamy je do kartonu. Zaczynamy od dna pojemnika i przechodzimy do dłuższych boków. Przy klejeniu za każdym razem wygładzamy tkaninę. Naklejamy naddatki z dłuższych boków na krótszą ścianę.

IMG_3941

Teraz sklejamy naddatki z krótszego boku, tak by powstały fragment był szerokości ścianki.

IMG_3943

Kleimy materiał do krótszej ścianki kartonu i mamy za sobą pierwszy etap tworzenia pudełka na zabawki 🙂

pojemnik na zabawki z kartonu4

Drugim etapem jest wykonanie wkładu do pudełka. Aby to zrobić należy ponownie musimy zmierzyć karton, tym razem jednak uwzględniając nadmiar materiału, który ma wystawać poza pojemnik. W przypadku mojego pudełka jest to 8 cm. Mierzymy szerokość i długość pojemnika w środku dodając naddatek oraz po 2 cm na szwy.

pojemnik na zabawki z kartonu5

Wycinamy z wybranej tkaniny wymierzony prostokąt (u mnie jest to 90×100 cm).

IMG_3954

Na dłuższym z boków zaznaczamy szpilką środek materiału (u mnie jest to 50 cm). Następnie mierzymy długość szerszego boku kartonu, dodajemy 2 cm (na szwy), a wynik dzielimy na pół (u mnie jest to 34 cm + 2 cm= 36/2=18 cm). Na prawo i na lewo od wyznaczonego środka zaznaczamy szpilkami uzyskany wynik dzielenia. Tak samo postępujemy na drugim z dłuższych boków.

IMG_3958

Procedura postępowania z krótszym bokiem jest analogiczna. Zaznaczamy szpilką środek tkaniny (u mnie jest to 45 cm). Mierzymy szerokość węższej ściany kartonu dodajemy 2 cm (na szwy) a wynik dzielimy na dwa (u mnie jest to 28 cm + 2 cm=30/2= 15 cm). Na prawo i na lewo od środka krótszego boku zaznaczamy szpilkami uzyskany wynik.

IMG_3964

Od zewnętrznych szpilek prowadzimy prostopadłe w stronę środka materiału. W ten sposób powstaną nam cztery kwadraty, które wycinamy. Następnym krokiem jest połączenie ze sobą prawych stron i zszycie boków A z B, C  z D, E z F, G z H.

Pojemnik na zabawki z kartonu6

Uszyte wypełnienie pojemnika składamy tak jak na zdjęciu poniżej.

IMG_3971

Aby wyrównać górne krawędzie zawijamy materiał po zewnętrznej stronie i zabezpieczamy tkaninę szpilkami. Zaprasowujemy zgięcie i zszywamy materiał dookoła.

Pojemnik na zabawki z kartonu7

Uszytą tkaninę wkładamy do środka kartonu i pojemnik na zabawki jest gotowy 🙂

Pojemnik na zabawki z kartonu8

Koszt wykonania*: ok. 24 PLN

*koszt 2 m materiału, karton jest z odzysku.