Impreza zwana Baby Shower zaczyna się cieszyć coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy oglądać taką zabawę jedynie na amerykańskich filmach. Jak zorganizować taką imprezę dla przyszłej mamy?

Czym jest Baby shower?

Tradycja organizowania kameralnego spotkania kobiet z okazji ciąży jednej z nich sięga XVII wieku. W krajach anglosaskich panie „zalewały” (niczym woda z prysznica) przyszłą mamę dobrymi radami oraz ręcznie wykonanymi prezentami (stąd nazwa shower – prysznic).

Organizacja Baby Shower

Przyjęcie organizowane jest przeważnie przez przyjaciółkę bądź siostrę przyszłej mamy. Spotkanie można zrobić w domu organizatorki, w kawiarni, na działce lub w parku. Wszystko zależy jaki jest budżet ale naprawdę można zorganizować fajną imprezę bez wydawania dużych pieniędzy.

Organizując imprezę brzuszkową należy pamiętać o:

 • dekoracjach
 • torcie z pieluch
 • torcie jako słodkim poczęstunku
 • przekąskach
 • prezencie dla maluszka lub przyszłej mamy
 • zabawach

Przyszła mama może być wtajemniczona w organizację imprezy, ale równie dobrze można zrobić przyjecie niespodziankę. Jeżeli przyszła mama jest osobą, która bardzo wierzy w przesądy, lubi wszystko mieć pod kontrolą lub ciąża jest zagrożona wtedy lepiej zorganizować spotkanie po konsultacji z główną zainteresowaną. W innych przypadkach warto zrobić niespodziankę przyszłej mamie.

Do zaproszeń dołączyć można listę prezentów, które mogą dotyczyć elementów wyprawki dla maluszka jak np. ubranka, zabawki, ale może też to być coś dla przyszłej mamy np. laktator.

Jak zorganizowałam baby shower

W tym roku urządziłam baby shower dla mojej najmłodszej siostry. Oczywiście impreza była niespodzianką i przyszła mama o niczym nie wiedziała. Impreza była organizowana w jej domu, więc na czas szykowania wszystkiego mąż mojej siostry zabrał ją długie zakupy.

Ponieważ na świecie niebawem miała pojawić się dziewczynka o imieniu Iga, wszystkie dekoracje były oczywiście w kolorze różowym 🙂 Nie mogło się też obyć bez tortu/zamku z pieluch, który zrobiłam na podstawie poniższego filmiku.

baby shower, jak zorganizować baby shower

baby shower, jak zorganizować baby shower

Jedzenie

Baby shower było organizowane pod koniec maja więc zrobiliśmy grilla. Nie mogło zabraknąć słodkiego akcentu jakim był tort.

baby shower, jak zorganizować baby shower

Zabawy

Zaplanowałam też kilka zabaw w trakcie trwania baby shower:

 • księga gości – pamiątkowe podpisy osób uczestniczących w imprezie
 • rady i wskazówki dla przyszłych rodziców
 • zgaduj zgadula – list do Igi
 • pierwszy portret Igi
 • pytania i odpowiedzi taty i mamy
 • wiadomości na pieluszkach

Księga gości

Wydrukowałam na kartce A4 słonika (do pobrania tutaj: Księga gości – Słonik A4), etykietkę (do pobrania tutaj: Księga gości – etykieta), oraz wycięłam z korowych kartek kółka na których goście mieli się podpisywać.

księga gości, baby shower, jak zorganizować baby shower

ksiega-gosci-baby-shower, jak zorganizować baby shower

Rady i wskazówki dla przyszłych rodziców

Nie mogło zabraknąć zaleceń i podpowiedzi dla przyszłych rodziców (wszystkie elementy do pobrania tutaj: Rady i wskazówki – etykieta, Rady i wskazówki – koperta C5, Rady i wskazówki – karty).

baby shower, jak zorganizować baby shower

Zgaduj zgadula

Kolejną zabawą był list w którym goście mieli odgadnąć kiedy urodzi się Iga, oraz jak będzie wyglądać (elementy do poprania tutaj: Zgaduj zgadula – etykieta, Zgaduj zgadula – list A4).

baby shower, jak zorganizować baby shower

baby shower, jak zorganizować baby shower

Pierwszy portret maluszka

Zadanie dotyczące wykonania pierwszego portretu Igi polegało na tym, że każdy z gości otrzymał kartkę wielości A6 oraz flamaster. Przykładając kartę do swojego czoła należało namalować wizerunek maleństwa. Oczywiście podczas tej zabawy było dużo, dużo śmiechu (element do wydruku do pobrania tutaj: Pierszy portret maluszka – koperta C5).

baby shower, jak zorganizować baby shower

baby shower, jak zorganizować baby shower

Pytania i odpowiedzi taty i mamy

Kilka dni przed imprezą wysłałam listę pytań do przyszłego taty. Podczas baby shower te same pytania były zadane przyszłej mamie i po podaniu przez nią odpowiedzi czytałam dopiero odpowiedzi jej męża (elementy do wydruku do pobrania tutaj: Pytania i odpowiedzi – lista, Pytania i odpowiedzi – koperta C5).

baby shower, jak zorganizować baby shower

Wiadomości na pieluszkach

Ostatnią zabawą było zostawienie informacji dla przyszłych rodziców na pieluszkach, tak aby później podczas tej rutynowej czynności jaką jest przebieranie mogli się trochę pośmiać. Do takiej zabawy najlepiej wybrać pieluszki które nie mają nadruków na całości i uwaga na pisanie po nich markerem (zostawia później ślady na ubrankach dziecka :/).

baby shower, jak zorganizować baby shower

Impreza była wielką niespodzianką dla mojej siostry, która niczego nie podejrzewała. Goście bawili się wyśmienicie, o czym świadczyły później bardzo miłe smsy które otrzymałam z podziękowaniami za zaproszenie i zorganizowanie takiej imprezy.

Prezent przyszła mama dostała jeden – złożyliśmy się i kupiliśmy dla niej elektryczny laktator (który później wiele razy się przydał).

Zastanawiałam się czy w ogóle organizować taką imprezę, czy nie jest to jakiś niepotrzebny „amerykański wymysł”. Muszę jednak przyznać, że takie spotkanie przyszłej mamy w gronie najbliższych, kiedy może jeszcze spokojnie posiedzieć i pogadać jest naprawdę super. Sama nie miałam takiej imprezy a po porodzie wszystkie wizyty były krótkie, a dodatkowo ja nie nie czułam się wtedy najlepiej ani też nie wyglądałam najlepiej. Więc naprawę warto zorganizować baby shower dla przyszłej mamy.

Na początku przyszłego roku czeka nie jeszcze organizacja baby shower dla mojej drugiej młodszej siostry 🙂 będę musiała wymyślić coś nowego 🙂

baby shower, jak zroganizować baby shower

baby shower, jak zorganizować baby shower

Koszt wykonania: ok. 250 PLN.

Cena ta to koszt zakupu tortu, jedzenia i dodatków. Nie liczę tutaj zakupu laktatora bo na to składali się wszyscy goście.

Wszystkie pliki do pobrania są przygotowane na baby shower z okazji urodzenia dziewczynki. Jeśli bylibyście zainteresowani i chcielibyście żebym przygotowała taki sam zestaw ale dla chłopca to dajcie znać.

EDIT

Ponieważ kilka osób prosiło o wersję na baby shower z okazji urodzenia chłopca, poniżej zamieszam zmienione pliki:

Księga gości

Księga gości – etykieta, rady i wskazówki – etykieta

Rady i wskazówki dla przyszłych rodziców – koperta C5

Rady i wskazówki – karty

Zgaduj zgadula – etykiety, wiadomość na pieluszkach – etykiety

Zgaduj zgadula – list A4

Pierwszy portret maluszka – koperta C5

Pytania i odpowiedzi mamy i taty – lista

Pytania i odpowiedzi mamy i taty – koperta C5